Atari

Pokochałem me Atari, było z drewna i ze stali…

Atari 8 bit.

Ostatnio trochę się zajmowałem atari 8 bit. Tak bardziej z sentymentu do 6502.

Historia małego atari przypomina to trochę historie Amigi za czasów Commodore. Firma Atari oszczędzała na badaniach i rozwoju i jak opracowali komputery atari 8 bit w 1978 tak tłukli je aż do końca.

Sprzęt ten miał słabe możliwości graficzne i muzyczne w porównaniu do cztery lata młodszego c64, szczególnie sprite’y które są małe, trudne do oprogramowania, albo strasznie brzydkie jak się je rozciągnie – zależy z której strony spojrzeć. Są szerokie na 8 pixeli mono, co prawda można je rozciągać 4 razy w poziomie, wtedy są łatwiejsze do programowania, ale strasznie brzydkie.

Efekt jest taki  że ze sprzętowych sprite’ów nikt nie korzysta. Wszyscy robią je programowo, co zajmuje czas procesora i pamięć.

Społeczność małego atari, poza paroma pozytywnie zakręconymi jak  yerz, xxl, Monteuzma składa się głownie z zakompleksionych osobników mających olbrzymie kompleksy względem wszystkiego co było później jak c64, amiga, pc.

C64 wszedł na rynek 8 bit i pozamiatał, ale niektórzy atarowcy do dzisiaj nie mogą się z tym pogodzić. Chcą dorównać c64 i pokazać że wcale c64 nie rządzi. A że stock atari ma grafikę z 1978 to mają pomysły by wywalić z atari w wszystko co się da i zastąpić nowym lepszym.  Zmienia się cpu, grafikę, dźwięk. Wychodzi absurdalnie drogie PC AT z innym gorszym procesorem.  Potem normalni ludzie chcą się pobawić trochę w kodowanie na 6502 i jest problem.

Są fajne rozszerzenia do małego atari typu SIO* np SIO2BT, SIO2WiFi, SIO2PC-USB  ale fanatykom śmierdzom, bo to transmisja szeregowa a oni chcą podpinać hdd/cf do atari. A szkoda bo całkiem tanie i fajne i pozwala nawet na połączenie małego atari z siecią co bardzo ułatwia wiele rzeczy.

Tak ogólnie to miło było znowu popatrzeć na kod w asemblerze 6502, ale okazało się że bardziej mi się podoba pisanie w C na 6502. Miło było sobie przypomnieć, powspominać, ale powrót do asemblera 6502 i atari/c64 to już raczej nie.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s