Podsumowanie 2017

Rok 2017.

Rok rocznic

Co się wydarzyło dwadzieścia lat temu:

15 luty 1997 – na aminecie opublikowano MUI 3.8 ostatnie stare dobre mui 68k.

Wiosna 1997 – pierwsza nieoficjalna wersja Quake na Amigę.

20 września 1997 – można było już kupić u nas w Polsce w zasłużonej firmie Eureka ppc do dużych Amig.

22 październik 1997 opublikowano Picasso96 1.30 – z sterownikiem do uae.

Jesień 1997 – do PC jest powszechnie dostępne Voodoo – można kupić bez problemów, kolejny bardzo duży krok w grach 3D.

Co się wydarzyło w samym roku 2017

Jeśli chodzi o sprzęt to w zasadzie nic.

Amigi 1222 na razie nie ma – dalej robią sterowniki.

Jeśli chodzi o software, też prawie nic.

OO nie ma, nowych wersji OWB nie ma.

Hollywood, Enhancer – nowe wersje, drobne poprawki.

Gry – największy hit to przeportowane Return to Castle Wolfenstein dla Amiga Os 4.

Vampire – dorobili obsługę FPU – femu.

Z innych rzeczy jest walka o prawa autorskie i marki.

Amiga Inc czy to z braku pieniędzy, czy zaniedbali, czy celowo – nie wiadomo, nie zarejestrowała ponownie marki Amiga.

Dwie firmy Cloanto i Hyperion zaczęły się starać o marki Amiga i Workbench.

Na koniec roku firma Cloanto dała do sądu pozew przeciw firmie Hyperion, o prawa autorskie do systemu operacyjnego, i o używanie marki Amiga.

Moja opinia.

AROS. 68k działa w trybie big-endian, stare Amiga Os API z czasów wersji 1.x nie jest zgodne z cpu nie big-endian czyli x86. Trzeba by zrobić coś jak Mac Os X – amigowe gui i grafikę na unixie. Niestety. Dwadzieścia lat minęło, a ekipie od AROSa nie udało się zrobić najważniejszego kawałka – gui – czyli klona open source MUI. Jak tego nie ma to jakiekolwiek próby przechodzenia na x86 są bez sensu.

Gry. Dwadzieścia lat minęło jak zaczął się kolejny rozdział w grach 3D, weszło VoodDoo na pc, skończyło się pisanie własnych funkcji do teksturowania i rysowania trójkątów zaczął to robić specjalny hardware.

68k. Czytając blog amigaone.wordpress.com  można odnieść wrażenie że na vampire powstało jakieś nowe niesamowite oprogramowanie, że v2 pozamiatał.

W rzeczywistości półtora roku po tym jak v2 jest dostępny, powstało na to jeden odtwarzacz MPEG, specjalna wersja Quake i dwie gry 2D.

Cenimy Quake I jest to ostatnia komercyjna gra która byłą hitem na pc i weszła na Amigę miej więcej w tym samym czasie co na pc. Ale to było dwadzieścia lat temu. W tym samym roku, kilka miesięcy później na pc weszło VooDoo do powszechnego użytku, zmieniły się prawie wszystko jeśli chodzi o robienie gier i Quake I z softwarowym rendererem nie robi wrażenia.

Odtwarzacz MPEG – fajnie można sobie VideoCD obejrzeć, tak jak na cd32 z fmv z firmy Commdore. W internecie trochę ciężko będzie znaleźć, ale może mam jeszcze w piwnicy jakieś VideoCD.

Gry 2D na v2 – nie będę się tu znęcał, na a500 były lepsze.

Nic dziwnego że nie ma softu na v2. Vampire 2 to słaby sprzęt. Jest lepiej niż na 060 plus AGA bo są bez problemu są dostępne 24 bity. Jest szybsza pamięć. I to tyle. Wydajność jest na poziomie 68060 50 MHz. Jeśli chodzi o fpu, femu jest jakieś  dziewiętnaście razy słabsze niż fpu w 68060 50 MHz, jakieś sześc razy słabsze niż 68040 25 MHz i jakieś 5 razy słabsze niż 50 MHz  68882. Nadal nie ma żadnego 3D. Choć ostatnio gunnar voh boehn prezentował jakiś filmik z dorobionego teksturowania na v2. Szkoda że na 640×480 16 bit, to była tylko jedna płaszczyzna, samo skalowanie i filtrowanie dwuliniowe tekstur, żadnych efektów i to się przycinało. Dla porównania na moim pierwszym pc z 1996 roku z VooDoo z 1997 roku w 640×480 16 bit Quake chodził płynnie.

W porównaniu z moim pierwszym PC którego kupiłem w 1996 roku, a do którego w 1997 dokupiłem VooDoo vampire jest nadal sporo do tyłu. Nadal vampire jest też sporo do tyłu w porównaniu do pierwszych kart ppc do amigi.

Nie widzę powodu żeby używać tak kiepskiego sprzętu. Nie chcę używać jakiegoś dziadostwa które jest kompletnie beznadziejne w porównaniu do mojego pierwszego pc. Amiga to był zawsze sprzęt do grafiki, ja chcę mieć grafikę na poziomie minimum mojego pierwszego pc, i którą będzie się równie łatwo programowało.

ppc mi to zapewnia – co prawda nie rozwija się, ale dalej trzyma poziom, do którego wątpię żeby vampire za dziesięć lat doszło.

Sprawy praw autorskich, marki Amiga itp.

Jak powszechnie wiadomo Amiga Inc nie płaciła za robotę i po procesie sądowym w roku 2009, na podstawie zawartej ugody, prawa do systemu dostały się firmie Hyperion. Hyperion dostał prawa do rozwijania i sprzedaży systemu w każdej wersji na dowolną platformę. Prawo do używania znaków takich jak “Amiga OS” “Amiga One” z spacją i bez spacji. I co najważniejsze prawo do ochrony tego jak również do ochrony samej nazwy Amiga, jeśli Amiga Inc nie będzie chciała, lub nie będzie mogła tego zrobić. Oczywiście na koszt Hyperionu, po pisemnym zawiadomieniu Amiga Inc, jeśli Amiga Inc nie podejmie żadnych działań po 25 dniach od zawiadomienia. Amiga Inc zostawiła sobie prawo do używania niemodyfikowanego systemu, tylko do gier, bez prezentowania gui użytkownikowi. Cloanto miało mieć prawa dalej do sprzedawania pakietu Amiga Forever i tylko tyle.

Przez jakiś czas był spokój.

W 2017 Amiga Inc nie odnowiła marki Amiga. Spróbował z tego skorzystać Michael Battilana z Cloanto. Zamiast dogadać się z Hyperionem, zarejestrował markę Amiga. Czy to tak trudno wysłać maila, lub napisać wiadomość na forum Hyperionu? Hyperion oczywiście broni tego co zgodnie z ugodą z Amiga Inc mu się należy. Ugoda Amiga Inc z Hyperionem wydaje się że opisuje wszystko co się da. Battilana nakłamał w pozwie odnośnie ugody z Amiga Inc więc sądzę że sprawa się szybko skończy. A przynajmniej mam nadzieję że w USA nie lubią jak się sąd robi w konia.

Osobiście kibicuję firmie Hyperion. Nie są doskonali oczywiście, i można by się przyczepić do wielu rzeczy, ale reszta środowiska nie ma jakiś szczególnych osiągnięć.

Spójrzmy prawdzie w oczy nie ma postępu jeśli chodzi o 68k i x86. Jak w roku 2000 nie było warto używać 68k bo na tanim pc soft 68k pod uae chodził szybciej i lepiej niż na 68k tak jest do dziś. Jak w roku 2000 nie warto było używać AROSa bo uae na tanim pc było niewiele wolniejsze a przynajmniej kompatybilne tak jest do dziś.

Amiga NG to w zasadzie jedyne co działa lepiej niż uae na tanim pc. Dlatego używam.

Nie sądzę żeby to się zmieniło.

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s