Klasyk

Czyli co by tu zrobić żeby klasyk miał sens. Jaki dopał dorobić.

1. Musiałoby być w miarę tanio, tak żeby nie trzeba było wydawać nie wiadomo ile.
okolice 500 PLN.
Najlepiej do a500 by tylko te są jeszcze w rozsądnych cenach.
2. Net oczywiście – bez tego nie da rady.
3. Dopał musiałby działać na takiej zasadzie, że najważniejsze części typu układy graficzne, dźwiękowe zostają, bo jak to ma sprowadzać amigę od commodore do roli przedłużki do prądu to lepiej używać ng.
Zostaje wszystko od commodore, zrobione za czasów commodore.
Wymiana cpu poprzez nowy na dopale, możliwe tylko te co były za czasów commodore i co używało w Amigach commodore czyli procesory 68000,68020,68030 i 68040.
68060 – nie – ten cpu na rynku pojawił się już po commodore, to już nie koszerne.
Vampire odpada – inne cpu – to już nie jest koszerne.
Chip ram, fast ram, fdd, hdd – te części commodore zawsze brało z PC, mogą być dowolnie wymieniane, zmiana nie ma nic do koszerności.
W mojej Amidze 1200 chip ram to były zwykłe kości z PC, parę razy szybsze niż wymagała AGA/CPU – commodore wstawiło bo i tak nie było tańszych – ale to temat na inną opowieść.
4. fpu – bo nikt się nie będzie męczył z zmianą kodu, minimum standardowy 32 bit float musi być sprzętowy, oczywiście ma to być pojedyncza lub podwójna precyzja zgodna ze standardem, w przypadku fikuśnych konstrukcji może być dostęp przez biblioteki.
5. Dopał robi to co powinien robić blitter w 1993 – czyli 3D tekstury, zbuffer, goraud (2D to jak wiadomo 3D minus jedno D – szybkie 3D da się wykorzystać do szybkiego 2D), MPEG. Wydajność dopału – absolutne dopuszczalne z największym obrzydzeniem minimum to wydajność 3D0 z 1993, zaprojektowanego zresztą przez ludzi którzy zrobili Amigę, i to też wersja alfa. Normalne minimum to PS1.
6. Albo zapis do chip i wtedy wiadomo konwersja 16/24 bit RGB z/do HAM8, c2p,p2c, zapis do pamięci chip/swojej w trybie DMA – żeby nie obciążać niepotrzebnie słabego cpu.
7. Albo miksowanie sygnału video z oryginalnych układów graficznych z sygnałem video z dopału, wtedy oczywiście oprócz wyświetlania, możliwość zrzutu obrazu w wybranej rozdzielczości gdzieś na net.

Gry/MPEG – tu wyjście może być miksowane z sygnałem z oryginalnych układów, aplikacje już trochę mniej, ale jak tak będzie taniej, czy wygodniej to ok.

Jednym zdaniem – ma zapewniać komfort robienia softu jaki zapewniały inne platformy
w latach 90 tych, ale nie może być za dużo zmienione, żeby nie zatracił się charakter sprzętu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s