Klasyk

Czyli co by tu zrobić żeby klasyk miał sens. Jaki dopał dorobić.

1. Musiałoby być w miarę tanio, tak żeby nie trzeba było wydawać nie wiadomo ile.
okolice 500 PLN.
Najlepiej do a500 by tylko te są jeszcze w rozsądnych cenach.
2. Net oczywiście – bez tego nie da rady.
3. Dopał musiałby działać na takiej zasadzie, że najważniejsze części typu układy graficzne, dźwiękowe, cpu, pamięć chip zostają, bo jak to ma sprowadzać amigę od commodore do roli przedłużki do prądu to lepiej używać ng.
Zostaje wszystko od commodore, zrobione za czasów commodore.
Wymiana cpu poprzez nowy na dopale, w ostateczności i z wielkim obrzydzeniem, możliwe tylko te co były za czasów commodore czyli 68040 max.
68060 – nie – ten cpu na rynku pojawił się już po commodore, to już nie koszerne.
Chip ram musi być oryginalny – w ostateczności i z wielkim obrzydzeniem, można wymienić na nowy, ale czasy dostępu muszą być zachowane – nie może być ani trochę szybsze niż w oryginale – bo nie będzie koszerne.
Dostęp do chip tylko przez oryginalną płytę główną – żadnych dualportów, ani przenoszenia na dopał – bo to nie będzie koszerne.
Amiga 1200 reloaded i vampire odpadają – to już nie jest koszerne.
Fast ram, fdd, hdd – te części commodore zawsze brało z PC, mogą być dowolnie wymieniane, zmiana nie ma nic do koszerności.
4. Zamiast fpu może być co będzie obrabiało macierze zmiennoprzecinkowe, robiło konwersję z/do int, wyliczało sin, cos, sqrt, plus jakaś emulacja fpu z liczbami typu float na tym – nic ponad 32 bit float nie wymagane.
5. Dopał robi to co powinien robić blitter w 1993 – czyli 3D tekstury, zbuffer, goraud (2D to jak wiadomo 3D minus jedno D – szybkie 3D da się wykorzystać do szybkiego 2D), MPEG. Wydajność dopału – absolutne dopuszczalne z największym obrzydzeniem minimum to wydajność 3D0 z 1993, zaprojektowanego zresztą przez ludzi którzy zrobili Amigę, i to też wersja alfa. Normalne minimum to PS1.
6. Albo zapis do chip i wtedy wiadomo konwersja 16/24 bit RGB z/do HAM8, c2p,p2c, zapis do pamięci chip/swojej w trybie DMA – żeby nie obciążać niepotrzebnie słabego cpu.
7. Albo miksowanie sygnału video z oryginalnych układów graficznych z sygnałem video z dopału, wtedy oczywiście oprócz wyświetlania, możliwość zrzutu obrazu w wybranej rozdzielczości gdzieś na net.

Gry/MPEG – tu wyjście może być miksowane z sygnałem z oryginalnych układów, aplikacje już trochę mniej, ale jak tak będzie taniej, czy wygodniej to ok.

Jednym zdaniem – ma zapewniać komfort robienia softu jaki zapewniały inne platformy
w latach 90 tych, ale nie może być za dużo zmienione, żeby nie zatracił się charakter sprzętu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s