Amiga aktualna sytuacja

Czyli małe podsumowanie, co jak dlaczego.

Klasyk

Można się dowiedzieć  od różnego rodzaju osobników że amiga ma szczególną architekturę która odróżnia ją od pc. Jak to naprawdę wygląda?

W roku 1983 Jay Miner i jego ekipa zaprojektowali układy amigi. W tym układ do rysowania i obróbki grafiki blitter. W roku 1990 poszerzono rejestry i blitter dostał możliwość obsługi 2MB chip (opis zmian w amiga hardware reference manual). I to wszystko. W ostatniej amidze z chipsetem z 1996 roku ten układ jest tak samo szybki jak w był w 1983 zanim commodore kupiło amigę. Dodatkowo układ ten jest podłączony do wolnej pamięci chip która znowu w ostatniej amidze z chipsetem z 1996 działa z tym samym zegarem co 1983 zanim commodore kupiło amigę. Jedyne co Commodore zmieniło to rozszerzenie pamięci chip z 16 do 32 bit plus zmienił się sposób pobierania danych do wyświetlania przez co szybkość pobierania danych zwiększyła się dwukrotnie – to zasługa producentów pamięci a nie commodore, w commodore dodali obsługę nowego trybu bo zwiększenie wydajności było prawie za darmo (żale inżynierów commodore na menadżment do znalezienia w interenecie). Co to dla nas znaczy – w 1983 DMA amigi było dostosowane do rozdzielczości 320×256  4 bit (opis w amiga hardware reference manual) powyżej układy wyświetlające obraz zabierały dostęp do pamięci chip bliterowi i procesorowi. W 1992 zmieniło się to na rozdzielczośc 4 razy lepszą czyli 640×256 8 bit. Powyżej tej rozdzielczości blitter i procesor w amidze ma dostęp do pamięci chip tylko jak nie jest wyświetlany obraz, czyli przez jakieś 10 do 20 % czasu (obraz nie idzie cały czas po kablu do monitora, są różne dodatkowe sygnały do synchronizacji – wtedy nie są pobierane i wysyłane dane do monitora – blitter i procesor mają dostęp – sygnały,standardy i czasy PAL,VGA,SVGA do znalezienia w internecie ).

Podsumowując – dlaczego klasyk nie – układ do rysowania od Commodore – blitter praktycznie nie zmieniony od roku 1983 – obsługuje dużo mniej pamięci bo tylko 2 MB , działa wolniej niż procesor 68020 i tylko do rozdzielczości 640×256 8 bit. Od amigi 1200 z fast w górę bliter nie nadaje się do niczego i w zasadzie wszystko jedno czego się używa czy to amiga od commodore, uae, czy nowa amiga. Nie ma sensu się męczyć ze starym sprzętem. Uae jest tańsze od sprzętu od commodore, nowe amigi droższe ale ciągle szybsze od uae na najszybszym i7.

x86

Stare oprogramowanie pod system amiga os polegało na udostępnianiu danych  w środku programu innym programom oraz systemowi. Niestety te dane w postaci wielu skomplikowanych struktur typu listy, drzewka są w formacie big endian którego x86 nie obsługuje. Powstał system aros który na x86 już nie jest kompatybilny z softem 68k spod amiga os bo dane są trzymane w formacie innym niż w amidze od commodore – little endian, a z drugiej strony ma wszystkie możliwe wady amiga os takie jak – brak śledzenia zasobów, brak ochrony pamięci, obsługa tylko jednego rdzenia, kłopoty ze sterownikami. Od jakiś dziesięciu lat wszystkie procesory x86 mają dwa i więcej rdzeni więc aby wykorzystać pc w pełni, trzeba arosa wsadzić w maszynę wirtualną i rozbić soft na dwie części jedną na jeden rdzeń dla arosa i drugą która będzie używała pozostałe rdzenie. W tej sytuacji lepiej ten mniejszy kawałek softu z gui napisać pod amiga os który jest sam z sobą kompatybilny i użyć uae który jest bardzo  szybki bo wykonuje kod 68k tylko 3,5 razy wolniej od natywnego.

Co zostało

Chipset czyli blitter jest za wolny, sensownej opcji pod x86 nie ma. Zostały w zasadzie rozwiązania pośrodku czyli nowe amigi, czyli jak dla mnie  uae,amiga os4, mos, natami/vampire. Uae jest najtańsze i sporo szybsze od natami/vampire. Mos jest tani ale działa na starych macach które już trochę się sypią. Sprzęt do amiga os 4 jest droższy ale nowy i ma lepszą grafikę niż mos. Vampire do a500 pewno se kupię z ciekawości. Jeśli ktoś nie ma pieniędzy albo nie chce ich wydawać polecam uae. Z szybszych rozwiązań warto mieć i mosa i amiga os 4.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s