Dlaczego robienie gierek na c64 jest fajniejsze niż na Amidze 500?

A konkretnie dlaczego c64 z magnetofonem jest lepszą platformą dla programisty niż Amiga 500 z stacją dyskietek.

Jak wspomniałem w poprzednim poście 8 bitowce mają dużo gorszą grafikę i dźwięk od amigi, niestety coś za coś, grafika i dźwięk na amidze ma o wiele większą objętość.

DŹwięk

W amidze są to sample czyli w uproszczeniu ciąg bajtów które decydują jak niski/wysoki jest dźwięk, jak mamy częstotliwość  dźwięku 11 kHz to mamy 11 kb danych na sekundę, a jak chcemy stereo to razy dwa czyli 22 kb danych na sekundę. W C64 są dane dl generatora dźwięku takie jak częstotliwość,typ fali, wypełnienie, dane do obwiedni razem 6 liczb 7 bajtów. Jak ktoś chce efekty to ustawia dwa dodatkowe rejestry 2 bajty. Razem mamy 10 bajtów c64 kontra 22 kb Amiga. Na upartego można na kartce zapisać.

Grafika

C64 ma tryb znakowy którego amiga nie ma. W 320 na 256 6 bit to jest na amidze 60 kb danych graficznych. 160 na 200 w c64 w trybie znakowym wielokolorowym to jest 1 kb znaków (40 razy 25) i 2 kB na znaki razem 3 kb – dwadzieścia razy mniej danych niż na amidze.

Kompilator i grafika

Czyli nieśmiertelne blacbox’y.

Procesor 8 bit w c64 był prymitywny w porównaniu do 32 bit w amidze 500. Było mniej rozkazów, mniej trybów adresowania. C64 miał tryb znakowy zamiast okienek co dodatkowo upraszczało sprawę. To wszystko powodowało że assembler c64 dało się zmieścić w kilkunastu kb i zapakować wraz z edytorem do taniego cartridge z romem. Assembler na 64 był dostępny od razu po włączeniu komputera nie trzeba było nic wgrywać. Dodatkowo edytor tekstu dało się wykorzystać do rysowania grafiki. Prosta procedurka przełączająca pamięć znaków i tryb i wprowadzamy grafikę z klawiatury, nie trzeba ładować dodatkowego programu graficznego. Te dwie rzeczy były dostępne od razu po włączeniu/resecie  – nie trzeba było się męczyć z dyskietkami jak na amidze.

Wszystko to powodowało że gry robiło się o wiele przyjemniej na c64 z magnetofonem niż na amidze 500 z stacją dysków. Może grafika i muzyka była dużo gorsza, ale za to całość dało się poskładać w czasie o wiele krótszym niż na amidze.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s